Amatőr Faesztergálás Portál.

Magyar amatőr faesztergályos klub - fóruma!
Pontos idő: 2019.12.07. 20:24

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]

Keresés

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Tokmány csere
HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 10:00 

Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 5 ,
Üdv mindenkinek!
A múlt héten sikerült szert tennem egy már régóta vágyott faeszterga tokmányra az Unimaxnál, mivel a vaseszterga tokmány ami a gépen van megmutatta szinte minden arcát (kirepülő farengetegek, elmozdult darabok, pontatlan kész vagy inkább félkész tárgyak ). Mivel az ujjdarabolást még nem tapasztaltam meg, gondoltam ezt nem is várom meg, így elszántam magam a cseréjére.

A kérdésem az lenne, hogy a régi tokmány tengelyhez csatlakozása természetesen nem passzol az újhoz (szerintem m52, az új meg m33 ), és a környékemen található fémesztergályos majdnem egy komplett tokmány árát mondta az adapter elkészítésére, van-e esetleg valaki aki tud ajánlani kulturált áron de szépen dolgozó esztergályost? Budapesten heti rendszerességgel járok, tehát ha valaki tud ajánlani Bp vagy Pest megye területén ilyen szakit kérem ossza meg velem!

Előre is köszönöm: Csaba

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Tokmány csere
HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 10:58 

kép: 43
Neked  tetszik: 2 ,
Akiknek tetszik: 11 ,
Szia,

bár újonc vagyok, de azért elmondom a kevéske tapasztalatom.
Én is vettem egy Centralout4 tokmányt az unimax-nál és tegnap próbáltam ki először. Azért ebből is ki tud csúszni az anyag, főleg kezdő felhasználó esetén. :)
Én két megoldást tudnék mondani a tokmány rögzítésre (bár azt nem tudom a jelenlegi tokmányod mekkora). Ideiglenes megoldásnak vagy közvetlenül be kell fogni a faeszterga tokmányt a fémeszterga tokmányba ( ha tudja az 50-es átmérőt fogadni) - én most így használtam, bár nekem 200-as tokmány van fent a gépen -, vagy lehet csinálni hatszög húzott acélból egy közdarabot, amire a 33-as menetet rá kell vágni. Nekem ez is tervben van, bár nekem van fém esztergám és vettem egy ilyen menetmetszőt. Egy ilyen darabbal tudnék esetleg segíteni, amíg megoldod a dolgot. Persze ezek akkor működő megoldások, ha a gép kialaktása/hossza is megengedi.
Sajnos menetet nem tudok vágni az esztergámon én sem és ez megnehezíti a dolgokat... :(

Üdv,
István

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 11:36 

kép: 94
Akiknek tetszik: 273 ,
Szia,

hát én a fémtokmányba nem szívesen fognám be a másik tokmányt, plusz abba a fadarabot. Csúccsal megtámasztva működhet, de anélkül félelmetes. Mi van ha elszáll az egész tokmányostol együtt? :roll: Mellesleg tuti pontatlan lesz.

Az M52 elég brutális méretnek tűnik. Egyébként van e a főorsódban morse kúp? Ha igen valószínűleg elég méretes a menet alapján, MK4-es is beleférhet. Amire gondolok lehet egyszerűbb és pontosabb lenne egy passzoló MK szárra a 33-as menetet elkészíttetni.
No de ez csak egy ötlet.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 11:44 

István írta:
Szia,

bár újonc vagyok, de azért elmondom a kevéske tapasztalatom.
Én is vettem egy Centralout4 tokmányt az unimax-nál és tegnap próbáltam ki először. Azért ebből is ki tud csúszni az anyag, főleg kezdő felhasználó esetén. :)
Én két megoldást tudnék mondani a tokmány rögzítésre (bár azt nem tudom a jelenlegi tokmányod mekkora). Ideiglenes megoldásnak vagy közvetlenül be kell fogni a faeszterga tokmányt a fémeszterga tokmányba ( ha tudja az 50-es átmérőt fogadni) - én most így használtam, bár nekem 200-as tokmány van fent a gépen -, vagy lehet csinálni hatszög húzott acélból egy közdarabot, amire a 33-as menetet rá kell vágni. Nekem ez is tervben van, bár nekem van fém esztergám és vettem egy ilyen menetmetszőt. Egy ilyen darabbal tudnék esetleg segíteni, amíg megoldod a dolgot. Persze ezek akkor működő megoldások, ha a gép kialaktása/hossza is megengedi.
Sajnos menetet nem tudok vágni az esztergámon én sem és ez megnehezíti a dolgokat... :(

Üdv,
István

Szia István! Köszönöm a segítőkészséged, a tokmányt tokmányba befogni nekem kicsit meredeknek hangzik, de a vaseszterga tokmányom mérete sem engedné. A menetátalakító lesz a megoldás, nem gondolom hogy nagy költség kéne hogy legyen, de felénk egy fémesztergályos van csak, és gondolom nála az egyeduralom miatt elszabadultak az árak. Ha nem találok olyan szakit aki megoldaná, élek a közdarabos segítségeddel!

Köszönettel: Csaba

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 12:07 

Neked  tetszik: 2 ,
Akiknek tetszik: 11 ,
A kúpos megoldás valóban jobb, ez eszembe sem jutott. Ha van kúp, mert csőtengelyen van a menet, akkor ez talán a legegyszerűbb megoldás.
Egyébként erre a kirepülésre én is gondoltam, de szerintem hamarabb elszáll a faanyag mint a tokmány kirepül a fémtokmányból.
Nem szakmám az esztergálás sem, de a fémesztergán anyag még nem repült el, bár hatalmas dolgokat nem fogok meg benne.
Majd készítek képeket a születő gépemről, de egyelőre nekem nincs más lehetőségem a tokmány rögzítésre.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 13:00 

Robo írta:
Szia,

hát én a fémtokmányba nem szívesen fognám be a másik tokmányt, plusz abba a fadarabot. Csúccsal megtámasztva működhet, de anélkül félelmetes. Mi van ha elszáll az egész tokmányostol együtt? :roll: Mellesleg tuti pontatlan lesz.

Az M52 elég brutális méretnek tűnik. Egyébként van e a főorsódban morse kúp? Ha igen valószínűleg elég méretes a menet alapján, MK4-es is beleférhet. Amire gondolok lehet egyszerűbb és pontosabb lenne egy passzoló MK szárra a 33-as menetet elkészíttetni.
No de ez csak egy ötlet.

Szia Robo!

Köszönöm a segítséget! Sajnos morse kúp nincs a főtengelyen. A tengely vége így néz ki, menet mérettéblázatból néztem ki, tehát csak szerintem m52-es.

Sajnos nem enged képet csatolni, mert azt írja túl nagy a kép méret...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 14:24 
Adminisztrátor

kép: 679
Neked  tetszik: 638 ,
Akiknek tetszik: 656 ,
Sziasztok!

Nem javaslom a tokmányban tokmány combot, mert a fémesztergához képest nagyobb fordulaton esztergáljuk a fát.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 14:39 

Szia Csaba!

Másik ötletem, hogy mondod tömör a tengely. Ha esetleg nem gond ha a fémeszterga tokmányt nem tudod használni (bár van megoldás arra is), mi lenne ha kiszerelnéd a főorsót, és az M52-es menet helyére esztergáltatnád az M33-as orsó kiképzést DIN 800-as szabvány szerint.

A tokmány futásnak mindenképp jót tenne, az adapter nem biztos kedvez a precíziónak.
Ha lehetőséged engedi, akkor egyúttal egy MK2-es kúpot is rakass bele menesztőnek.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 14:47 

Robo írta:
Szia Csaba!

Másik ötletem, hogy mondod tömör a tengely. Ha esetleg nem gond ha a fémeszterga tokmányt nem tudod használni (bár van megoldás arra is), mi lenne ha kiszerelnéd a főorsót, és az M52-es menet helyére esztergáltatnád az M33-as orsó kiképzést DIN 800-as szabvány szerint.

A tokmány futásnak mindenképp jót tenne, az adapter nem biztos kedvez a precíziónak.
Ha lehetőséged engedi, akkor egyúttal egy MK2-es kúpot is rakass bele menesztőnek.

Robo! Ez kitűnő ötlet! Ez lesz a megoldás! Köszönöm!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 15:07 

kép: 12
Neked  tetszik: 10 ,
Akiknek tetszik: 3 ,
Szia Robo !!!

Nekem a főtengely 30-as ezért adapterrel oldottam meg. Helyi esztergályos készített egy bivaly erőset és csak 1500 pénzt kért.

Pozsi a te beütős pofák amit mutattál mikor nálad voltam, ha jól emlékszem akkor több méretben van neked, azoknak a mik a belső átmérői és a belső hosszuk.
köszönöm ha megadod a méreteket.
Szeretnék készíteni én is.

üdv Pisti

Pisti

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 15:42 

Csaba, ha morse kúp is lesz akkor a tengelyt teljes hosszában át kell fúrasd. Csak hogy ki tudd ütni amit beleraksz.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 15:57 
Adminisztrátor

Neked  tetszik: 638 ,
Akiknek tetszik: 656 ,
Kukta:
A beütő tokmányok 5 mm-es lépcsőkben vannak nekem 20 mm-től 50 mm-ig. A falvastagsága egységesen 3 mm az elején, befelé kúpol 2°-ot 30-40 mm mélyek lehetnek.

Csaba

Kuktának van jó áron dolgozó esztergályosa.
A főorsó tengely átfúrása hosszában, azért problémát okozhat.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 17:25 

Neked  tetszik: 10 ,
Akiknek tetszik: 3 ,
Pozsi!

Köszi az infót!

Nekem nincs átfúrva a főtengely.

üdv