Amatőr Faesztergálás Portál.

Magyar amatőr faesztergályos klub - fóruma!
Pontos idő: 2020.05.29. 11:32

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]

Keresés

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tere-fere
HozzászólásElküldve: 2013.04.04. 12:06 

kép: 281
kép: 281
Neked  tetszik: 5 ,
Akiknek tetszik: 52 ,
Sziasztok!

Most vásároltam az ALDI-ba ezt a lyukfűrész készletet. 4000 Ft-ba kerűlt, anyaga HSS.

2314
Üdv: bencezug

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólás témája: Re: Tere-fere
HozzászólásElküldve: 2013.04.07. 19:30 

kép: 297
Neked  tetszik: 273 ,
Akiknek tetszik: 39 ,
Szevasz Mikapu és a Többiek,
A kovács Tiszaeszláron van.De Nekem postán küldte el a kész késeket.
5000ft/ db + 2000ft a postaköltség.De szerintem megérte.
Cime
E-mail:
Tel:
admin írta:
Az elérhetőségeket töröltem. Személyiségi jogok védelme miatt.

Sajnos elég sokat kellett várnom rá.(állítólag beteg volt), de végül is megérte, hogy kivártam, mert
erős masszív és nagyon jó éltartó.Valószinű, hogy jól sikerült a hőkezelése.
Csapágykoszorúból készítette.
Érdemes megnézni a honlapját:. Király Zsiga díjas kovács népi iparművész, a Népművészet Mestere,
a Magyar Kultúra Lovagja.
Üdv: Tibor

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólás témája: Szerszám ajánló
HozzászólásElküldve: 2013.04.07. 20:46 
Adminisztrátor

kép: 686
Neked  tetszik: 643 ,
Akiknek tetszik: 672 ,
Sziasztok!

Nyitottam egy olyan témát, melybe az általatok ajánlott szerszámok beszerzési lehetőségét tehetitek.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólás témája: Re: Szerszám ajánló
HozzászólásElküldve: 2013.04.08. 11:56 

kép: 339
Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 351 ,
Szia, pozsi!
Nem értem ,miért kellett törölni a kovácsmester elérhetőségét? Talán az ingyen-reklám, vagy a személyiségi jogok védelme miatt? Kikerestem a neten, beszéltem is Vele. Ha valakit érdekel, pü.-ben küldöm az emailjét. üdv: fakéz

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.11. 23:14 

kép: 296
Akiknek tetszik: 277 ,
Sziasztok!

Én a honlapját szeretném megnézni, de sajnos nem találom.
Ha tudjátok a pontos címet, akkor valaki küldje el nekem, vagy írja meg itt.

(Egy honlap nyilvános, az biztos nem sért semmilyen jogot.)

Üdv

Kovi

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.12. 06:06 
Adminisztrátor

Szia Kovi!

Én ezt találtam, ha valaki tud másikat remélem jelzi.
http://www.zungarn.de/vajda_laszlo_kovacs_nepi_iparmuvesz/I308707/

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.12. 09:26 

Akiknek tetszik: 1 ,
Sziasztok!

Talán ezt keresed te is.

http://www.tuzvarazsgaleria.hu/page.php?4

Itt mindent megtalálsz róluk.

Üdvözlettel.
stubó

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013.04.12. 12:01 

Sziasztok!
A Vajda Úr fiával már emailoztam is, és Ő felhatalmazott, sőt köszöni, ha közzéteszem az elérhetőségét: mobil: 06-30-371-49-53.

Azt ígérte, hogy csinál egy 10-es minta-horgot és ha az megfelel, akkor arra is szívesen vállalkozna, hogy többet gyártson.Árat a minta elkészítése után fog adni.

A holkervésőket 5000 Ft/db áron készíti, kb 300 mm hosszban, nyél nélkül.+ postakts.
Azt javaslom, hogy a közellakók egyszerre rendeljék a postakts. csökkentése miatt.
üdv: fakéz

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.16. 22:42 

Szia Tibor!

Lehet tudni hogy a holker kések milyen hosszban vannak hőkezelve?

Ezt azért kérdem, mert én is találkoztam egy kováccsal(?), aki szívesen elkészíti a holkereket, viszont azt mondja, hogy ő csak kb. 3 cm-ert tud jól hőkezelni.

Erről azt gondolom, hogy egy kicsit kevés (mert "imádok" köszörülni) :lol:

Üdv

Kovi

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.17. 21:23 

Neked  tetszik: 273 ,
Akiknek tetszik: 39 ,
Szia Kovi,
A vésők hossza 22cm, tüske nélkül.
Én a hőkezelés által visszamaradt szín árnyalati nyomokból, úgy látom ,hogy végig van hőkezelve.
Elviszem Sopronba ott ki lehet próbálni
Üdv:Tibor

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.24. 12:55 
Örökös tag

kép: 211
Neked  tetszik: 241 ,
Akiknek tetszik: 322 ,
Sziasztok!

Elérkezettnek láttam az időt, hogy befektessek egy köszörű-gépbe.
Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyire érdemes belevágni egy vizes koronggal is ellátott köszörűbe, ha az ember vésők, kések, esztergakések élezéséhez használná leginkább a gépet, és a vizes korong szemcsemérete P80 gyárilag?
Normál késhez a P80-as szemcseméret nem durva?
Esztergakéshez, asztalos vésőhöz meg nem vagyok biztos, hogy egyáltalán kell a vizes köszörű...

A gyalukést meg nem is említettem még... :)

Ha megosztanátok a véleményetek a kérdésben, megköszönném!

Szép napot!

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.24. 17:55 

kép: 476
Neked  tetszik: 82 ,
Akiknek tetszik: 508 ,
kiscsiszi:
1.) Vizes fenőgép esetén a Tormek az etalon. http://www.tormek.com/en és magyarul: http://gepplus.hu/tormek/stone.html Ehhez 200-as és 250-es követ adnak eladáskor. Ebből arra következtetek, hogy a 80-as nagyon durva.
2.) Itthon kaphatóak a barkácsbolti egy oldalán normál köszörű, másik oldalán vizes kővel szerelt gépek. Nekem ez nem jött be, de kérdezz mást is, Fakéz pl. ilyet hozott most a soproni találkozóra, de úgy láttam, hogy csak a száraz köszörű oldalát használta. Ezen szerkentyűk előnye, hogy nagyon olcsók (20 e Ft alatt). A bennük lévő kő esztergályos kés finom fenéséhez szerintem durva. Ha meg veszel egy finomabb követ is, annak árát is hozzá kell adnod.
3.) A Tormek nagy hibája, hogy a kisebbik T3 kb 300 Euró, a nagyobbik T7 kb 500 Euró. Pl. itt: http://drechslershop.de/schaerfen-abzie ... ormek.html
Ugyanakkor nagy előnye, hogy nagyon jó és számtalan befogóval, kiegészítővel lehet továbbfejleszteni. Kérdezd erről Drotit, aki gyakorlatilag sosem köszörül, csak a Tormekkel (a kisebbik van neki) fen. Pontosabban egyszer köszörült, amikor megvette a kést és a saját elképzeléséhez köszörülte, többé sose. Utána a korábbi alakot nagyon pontosan követve és egészen kevés anyaglevétel mellett lehet a Tormekkel borotvaélesre fenni minden alkalommal. Hosszú távon nagyon megéri. Persze csak akkor az igazi, ha késvezető segédeket is megveszed hozzá. Egyik találkozón kipróbáltam Droti gépét: hű de nagyon jó volt, könnyű volt használni (perszer a megfelelő adapterrel), gyorsan és nagyon szépen fent.
4.) Más: Én megvettem a Holzmann vizes fenőgépet (ha jól emlékszem kb 40 e Ft volt) és nem vagyok vele teljesen elégedett. A bal oldali fenő-bőr a műanyagtárcsáról viszonylag hamar levált és nem tudom mivel lehetne oda visszaragasztani. A köve lehetne finomabb. Meg akárhogyan is próbáltam leszabályozni, mindig maradt benne kevés ütés. Persze lehet hogy hibáztam, hogy nem vettem meg hozzá a holkerkés élező adaptert. Ugyanakkor a simítóhoz vele adott adapterrel a simító vésőt nagyon jól meg tudtam vele élezni.
5.) Eredmény: ha nem lennének a már meglévő cuccaim, könnyen lehet hogy ára ellenére a kis Tormeket venném, igaz előtte hosszan töprengenék az ára miatt. Meglévő cuccaim miatt azonban velem ez most egyhamar nem fordul elő.
Meg persze a lényeg: a vizes kővel fent eredményt kell kapj és az acél beégetésének nincs esélye sem. Dönts belátásod szerint!

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.24. 21:40 

Szia, kiscsiszi!
Hétvégén megyek Ceglédbercelre, ott szívesen megmutatom, hogyan kell egyszerűen köszörülni. Remélem, addig még nem veszel drága gépet! A neten találsz köszörűköveket. ott a felhasználási területet is látod. Olyant javaslok, ami önmagát hűti, mert azzal nehezebb megégetni a szerszámot.
Köszörülésre a vizes kő nekem nem jött be, mert túl lassú...A bőrös polírozás meg egyenesen káros, mert ahol polírozol, ott az élszög tompul. Élesnek tűnik, de ha felnagyítanánk, egy tompa élet látnánk.
A köszörülés élképzésre való, amíg egyenletes élszalag nem alakul ki. Ha egyenletses sorja képződött, nem kell tovább köszörülni, mert csak a vésőd fogy...Ezután a jó minőségű olajos fenőkő -ha lehet Arkansas, vagy Missisipi- bőven elég a finom fenéshez. Mindig a hátlapon hagyjuk abba a fenést, mert a sorja sosem lesz nulla, de nem is kell. Ha már ujjbeggyel nem érzed, akkor jó az élesség. Ha tompul az él, nem kell azonnal köszörülni, inkább egy durvább karborundum kővel meg kell kézben fenni, amíg a sorja meg nem jelenik, majd jön a finom fenés.
Sikeres gyakorlást!
üdv:fakéz

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.25. 10:49 
Örökös tag

Fakéz, Mikapu, köszönöm a hozzászólásokat!
Megnéztem ez a Tormek gépet, hát nem gondoltam volna, hogy ide tud fejlődni a technika.
Csábító a gép tudása, illetve a hozzá való kiegészítők tárháza, viszont az árakra nem találok szavakat :)

Nos, én valami 20 ezer alatti köszörűben gondolkodtam, és igen, akkor valószínűleg ehhez hozzá kell adnom egy HSS köszörülésére alkalmas kő árát.

Szép napot!

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.25. 21:44 

Ha összevetjük korodat Fakézével vagy Demeterével is, meg hogy ők mennyit esztergáltak és köszörültek már, akkor egyből jól látható távlatok nyílnak meg előtted. Szóval (a) vehetsz drágát (Tormekre vannak szavak, de nem írom le) a hozzávalókkal és szinte azonnal tökéletest köszörülhetsz vagy fenhetsz vele; (b) némi időráfordítással és gyakorlással megtanulhatsz kézből (vállból, csípőből) jól köszörülni és akár 3-5 e Ft-ból is megoldhatod az ügyet. A további részleteket az említett két gyakorlott bármikor bemutatja neked.
Én a közbenső megoldást választottam:
http://www.uni-max.hu/vesoelezo-keszulek/d kerekítve 5 e Ft + áfa + fuvar
http://www.uni-max.hu/esztergakes-koszorulo-keszulek/d kerekítve 9 e Ft + áfa + fuvar.
A kettőt egyszerre érdemes rendelni és akkor a fuvar csak egyszer van.
Valamilyen bármilyen köszörűre veszel finom, lágy (fehér) követ, vagy eleve azzal veszed. A köszörűt asztalra, de legalább egy stabil rétegeltlemezre csavarozod, és ugyanarra a kövei alá felcsavarozod a két köszörülő készüléket úgy, hogy a kövek középvonala alá essen ezek rúdközépvonala. A többi már megy magától.
Legyen még kőlehúzó (leszabályozó) szerszámod, vagy köved, hogy a köszörűköved teljesen szabályos futású legyen. Én nem tudok a fenti gyakorlottakhoz hasonlóan kézből köszörülni, de ezekkel a segédekkel mégis mintha gyári eredeti, olyan lesz az eredmény. Utána persze az arkansas kővel még érdemes finom élszalagot fenni a késre. Holkerhez a csepp keresztmetszetű követ vegyed. (Kis és nagy rádiusszal Pilana-nál 8 e Ft, ami soknak hangzik, de örök életre elegendő.)
Most sok változatot megismertél, már csak döntened kell: Megtanulod kézből jól, minimális befektetéssel; Veszel segédet közepes alsó harmad befektetéssel - kis gyakorlással szinte rögtön megy; Megveszed a tökéletest, amivel azonnal megy, sokáig tart, de sokért.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.25. 22:13 
Adminisztrátor

Sziasztok!

Majd megdorgálom magam, mint admin, hogy ide válaszolok amikor van egy olyan fórum ami a kések élezésével foglalkozik http://mafk.hu/viewtopic.php?f=4&t=50 és ide tenném az előző hozzászólásokat.
De én is szabály szegve itt válaszolok.
Mikapu által javasolt segédeszközöket szerintem meg is lehet csinálni kevesebb ráfodítással, mint amibe kerül, de aki szeret barkácsolni annak egy plusz élménnyel lesz gazdagabb.
A másik ami eszembe jutott, hogyha ezt a segédeszközt fogod használni, akkor sosem fogsz megtanulni kézből köszörülni.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.25. 23:49 
Üdv!

Nekem pusztán egy kérdésem van, és lehet tekinteni tolakodónak is:
Most akkor esztergálni akarunk megtanulni, vagy köszörülni? Tapasztalatom szerint az igazi polihisztorok ideje lejárt.
Ha valaki kevesebb azáltal, mert nem tud szabad kézből esztergálni, lelke rajta, de ha igen, akkor én vállalom.
Ajánlom a különféle újságokat, workshop tips és társait, ahol a majd minden feladatra készítenek, alkotnak egyfajta "készüléket" (jig), hogy pontosabb és egyszerűbb legyen a végleges eredmény. Ha most bárki időt és fáradtságot nem kímélve meg akarja tanulni a kézből köszörülést, hát lelke rajta.
Mikor magam kezdtem, én is szenvedtem vele, de hát jött az okítás, így kell csinálni, mert ez így jó. Így ment egy évig, aztán be..gtam, készítettem egy élező segédet, amit a mai napig használok, az eredményt meg lehet nézni a felületen. Mai napig nem tudok kézből élezni, és nem is akarok megtanulni. Ez a saját személyes tapasztalatom. Egyébként mindenki azt csinál, amit jónak lát.

Egy adalék a köszörüléshez. Majd mindenki beleesik abba a hibába kezdőként, hogy gyorsan, azonnali eredményt szeretne, ami nem ritkán a kés élének felmelegedéséhez, kéküléséhez vezet. Ezért jobb a aludioxidos kövek (ált. fehér) a korundokkal összehasonlítva, mivel jobban kopik a kő, és bár ez egyfajta hátrány, de kevésbé melegszik fel a szerszám köszörült fele is. A Tormek nagy előnye, hogy lassan, felmelegedés nélkül, vizesen élez, ami egy "hagyományos" nagy fordulattal pótol. A gond az, hogy az a fajta kőtípus pusztán egyetlen helyen bányászható a Földön, ezért hát nem is olcsó, mindamellett, hogy elnyűhetetlen. A vizes-száraz páros tapasztalatom szerint inkább átverés kategória, mindenképpen jobb választás egy kettős köszörű, különböző, de akár egyforma kövekkel is, így a jobbos-balos szerszámok élezése sem akadály. A kiválasztásnál még fontos szempont, hogy lehetőleg minél szélesebb legyen a köszörűkorong, simítókésnél ez nagyon hálás tud lenni.
Jó tanácsból immár nincs hiány, gyakorlatilag immár tényleg pénztárca kérdése, melyiket választod.
További szép napot!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2013.04.26. 21:02 
Örökös tag

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat.
Én azt hiszem ennyire azért nem fogom túlbonyolítani... :)
Valahogy úgy vagyok vele, mint jmedvegy vagy Pozsi: legyen egy alapgép, aztán majd szép lassan minden kiegészítő elkészül amire szükség lehet.

Viszont kaptam egy választ a vizes-száraz köszörűre, ami most afelé terel, hogy nem biztos, hogy egy ilyenbe kellene beruházni... :)

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.04.27. 23:22 

kiscsiszi: Tehát a végkövetkeztetés: ha van rávaló, vegyél Tormeket, ha ez csak kicsit nehezedre esne, ne vegyél vizes kövű fenőgépet, maradj a fehér, puhakövű köszörűnél és vegyél vagy csinálj hozzá segédeket. Meg persze (sok) idővel megtanulhatod kézből is.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.09.06. 22:03 

Sziasztok!

Egy újabb lehetőség a szerszámpark bővítésére:
2898
Pajer Gyula díszmű, fegyver és szerszámkovács Debrecenben.

Elérhetőségeit megtaláljátok a következő honlapon:
http://web.t-online.hu/gyulapajer/

Üdv

Kovi

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Következő

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]