Amatőr Faesztergálás Portál.

Magyar amatőr faesztergályos klub - fóruma!
Pontos idő: 2020.12.02. 18:51

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]

Keresés

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 139 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
HozzászólásElküldve: 2013.11.19. 22:37 

kép: 139
Neked  tetszik: 10 ,
Akiknek tetszik: 54 ,
Szia Mikapu.
A tokmányt nem magamnak csinálom, hanem egy munkatársam kért meg rá, tehát hozott anyagból dolgozom. Tetszenek neki az általam készített tárgyak és ő is szeretné kipróbálni. A gépe már régen megvan, pár sörért vette, ezért a kivitele is az árához hasonlít. Én is jobban szeretem a négypofás tokmányt (még a vasesztergán is). Ma szétszedtem a főorsót és jobbnak láttam egy kis átalakítást eszközölni rajta. Mivel a tokmány hátlapja sem volt jól illesztve, ahhoz meg túl vékony, hogy új illesztőperemet esztergáljak rá ezért új hátlapot készítettem. És ha már a tengely is kint van akkor azt is átalakítottam úgyhogy mégiscsak lecsavarható lesz a tokmány. A régi hátlap egy rövidke kis kúppal és egy 8-as csavarral volt a tengelyre rögzítve ezért nem volt leszedhető.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.11.22. 20:35 

Neked  tetszik: 10 ,
Akiknek tetszik: 54 ,
Sziasztok.
Ma végeztem a tokmány átalakítással. Mindent egy befogással készítettem a pontos futás miatt. Először a tengelyre vágtam M18×1,5 menetet, majd erre csavartam az előkészített átalakítót. Erre került a tokmány menete M 27×2 (mert az enyém is ilyen és van hozzá menetfúróm).
3214
A szintén előkészített tokmány hátlapot fölcsavarva besimítottam és rászereltem a tokmányt.
3215 3216
Ez után készre esztergáltam a pofákat. Egy hirtelen ötlet alapján a közepébe fúrtam M12 menetet. Ezzel lehet majd a kiegészítőket befogatni, és a pofák szétnyitásával könnyen ki lehet venni. Nem kell kulcs a betét kiszedéséhez és a tokmányt sem kell levenni.
3217 3218
A csapágyakat megzsíroztam és összeraktam a főorsót. Mint a kép is mutatja a csapágyház nem túl komoly darab és csak sima golyós csapágyak vannak benne, de szerintem egy nagyon kezdőnek egyenlőre ez is megteszi.
3219

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.12.06. 19:03 

kép: 171
kép: 171
Neked  tetszik: 1 ,
Akiknek tetszik: 26 ,
[*]Szervusztok!
Közzéteszem az új befogó szerkezetem. Nagyon jó tapasztalataim vannak, jól használható, ezidáig biztonságosan használtam.
Méretei: D=350mm. a fém tárcsa vastagsága 8mm. 6mm-es rétegeltlemez fedéssel.
Négy-négy méretű beállító excenter és négy darab rögzítő tüskét készítettem.3269A körkörös beállítás csak türelem kérdése, rögzítés kielégítő. 3268Ez a hátsó oldal rögzítő csavarokkal.3267Folytatás.
Az excenter és a rögzítő tüske közelebbről.
6mm-es menetes szárra rögzítő csap.3270

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.12.07. 01:05 

kép: 476
Neked  tetszik: 83 ,
Akiknek tetszik: 509 ,
Jancsibá: Nem tudom, hogy legyártani egyszerűbb lett volna-e, talán nem, de használni biztosan egyszerűbb lenne, ha a 4pofás tokmány tokmánypofáivá 4 részre vágtad volna a tárcsát. Persze a tokmányhoz rögzítést ehhez meg kell oldani. Tehát a munkadarab köpontos befogása biztosan gyorsabb, egyszerűbb lenne.
Ugyanakkor igen masszív a befogó szerkezeted és nagyon nagy ötlet a rétegeltlemezes burkolat!!!

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.12.07. 09:25 
Adminisztrátor

kép: 688
Neked  tetszik: 645 ,
Akiknek tetszik: 683 ,
Mikapu: Én már korábban feltettem az általad felvázolt leírást egy tokmányt beáldoztam érte.
1793

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.12.08. 00:03 

Neked  tetszik: 83 ,
Akiknek tetszik: 509 ,
Bevált ez a megoldás?
Hogy érted, hogy beáldoztál egy tokmányt? Gondolom a pofákat lehet a tokmányra fel-, illetve arról leszerelni.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2013.12.08. 10:03 
Adminisztrátor

A megoldás bevált. A pályázati tányérok fenekéről a fát ennek segítségével esztergáltam ki.
Egy CENTRALOUT4 tokmánynak szereltem le a pofáit és mivel "hatalmas" csavarokkal van rögzítve ezért jobbnak láttam beragasztani a csavarokat.
Jancsibá tárcsája az enyémnél egy fokkal biztonságosabb, mert nincsenek rések benne.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 17:20 

kép: 34
Neked  tetszik: 38 ,
Akiknek tetszik: 39 ,
Tiszteletem Uraim!

Elérkezett egy gyűrűs tokmány vásárlásának az ideje. A kérdésem az lenne, hogy a
http://www.uni-max.hu/centralout4-tokmany/d/
és az
http://www.uni-max.hu/inout4-tokmany/d/
tokmányok között mi a különbség, mármint a hatezer forinton kívül? Melyiket érdemesebb megvenni?

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 17:58 
Adminisztrátor

Szia!

A fő különbség, hogy a INOUT4-hez van másik pofa garnitúra így több variáció van a megfogásra. A külön szállított pofákkal 6-42 mm átmérőig lehet megfogni a belső részével, a külső lépcsőkkel furaton keresztül lehet különböző méreteken az anyagot megfogni.
Nekem mind a kettőből van. Először a INOUT4-et vettem meg, és cserélgettem a pofákat amikor kellett. Egyrészt úgy gondolom, hogy semminek nem használ a szerelés, meg másrészt egy csavart keresni a forgácsban nem a legjobb dolog, ezért vettem meg a CENTRALOUT4-t. Az árához képest mind a kettővel jól lehet dolgozni.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólás témája: Re: Befogó szerkezetek!
HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 19:56 

Pozsi!
Köszönöm szépen a válaszod! :koc Amúgy is a CENTRALOUT4 felé hajlottam, de így már biztos! ;)

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 21:14 
Örökös tag

kép: 211
kép: 211
Neked  tetszik: 241 ,
Akiknek tetszik: 322 ,
Szia Soma Bear!

Nem elkeseríteni akarlak, de én a CENTRALOUT 4 tokmányt tavaly szeptemberben rendeltem meg.
Akkor a várható beérkezés ideje 2013 november volt, de úgy gondoltam, ezzel még tudok élni.

Látom, most a várható beérkezés ideje 2014 szeptember.... azóta is folyamtosan tolódik... Pár telefon meg email után módosult a rendelés, és átnyergeltem a 4 pofás 100mm-es tokmányra (kb 2014 februárra ide is ért), de ha tehetném, 125-öset vennék ma már....

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 21:59 

kiscsiszi!

Na, nem dobtál a hangulatomon! :) De ez nem a te hibád! Csak leírtad a tapasztalatodat. Viszont én meg nem vagyok az a türelmes fajta! Tehát a kérdés módosult: Honnan lehet GYORSAN, jó áron , használható gyűrűs tokmányt venni???

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 22:02 
Adminisztrátor

Szia Soma Bear!

Én nem akartalak rábeszélni egyikre sem. Én mind a kettőt használom. Cserélgetem Én mind a kettővel meg vagyok elégedve. Ha most kellene döntenem, hogy melyiket vegyem gondolkozás nélkül mind a kettőt megvenném.
Bár Kiscsiszi szavai nem biztatóak.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 22:07 
Adminisztrátor

Soma Bear!

Idézlek:
http://www.holzmetal.hu/gepekadatai.php ... t=termekek

Ennél olcsóbbnak tűnik Kiscsiszi által ajánlott tokmány.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 09:16 

Pozsi!

Igen, ezeket láttam én is. De az áruk mellett a másik ok amiért nem ezek közül választottam, hogy itt szinte minden tokmányhoz más kialakítású profil tartozik. Így megint felvetődik a kérdés, melyik a jó? És ne aggódj, nem Te beszéltél rá a tokmányra, csak a véleményed az amúgy is ebbe az irányba álló nézetemnek adott egy löketet! :) ( Az olcsóság azért is fontos, mert a tetőfelújítást picit kevesebből ússzuk meg mint amit a feleségem erre félre tett, és én erre a kicsi pénzre jelentettem be az igényemet! :) És ugye az asszonyt nem bőszítjük fel feleslegesen! :lol: )

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 23:45 

kép: 106
kép: 106
Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 302 ,
Sziasztok,

a pofa profillal kapcsolatban, mindegyik jó, attól függően épp mekkora átmérőt akarsz befogni kívülről vagy belülről.
A pofák közül amik nekem vannak a legjobban a fecskefarkú vált be, közepes mérettel, 60 mm belső, 100 mm külső átmérővel.
Az unimax tokmányokon nekem kicsinek tűnnek a pofák, viszonylag kis átmérőt tudsz befogni vele.

Amit még esetleg érdemes meggondolni, hogy egykulcsos tokmányt válassz. Valamelyest drágábbak, de sokkal kényelmesebben, gyorsabban lehet használni. A két tüskés tokmány "kulcs" használata igen nehézkes, főleg a darab kivételénél. Egyik kézzel tartod a darabot, míg a másikkal kell a két tüskével bíbelődnöd.

Üdv, Robó

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 20:08 

Robo!

Köszönöm az észrevételeid, van benne igazság! :)

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 16:56 

kép: 339
kép: 339
Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 351 ,
Szia, Soma Bear!
Tapasztalatom: a kétkezes feszítésű tokmány nem megbízható és ráadásul nehézkes is a kezelése. Van Holzmannos tokmányom is. Ez lényegesen jobb és a cserélhet pofás megoldás jó. Vettem Uni-Maxosat is, mindkét méret bevált. Ha ma kezdeném, csak Uni-Max-tól rendelnék kulcsos tokmányt Ez az ár-érték arányát tekintve a legjobb megoldás. Egy 200-as fémeszterga tokmányra készíttettem lépcsős gyűrűt, ez a kalapozásnál és a karéjtálaknál jól bevált. Ha van négypofás fémeszterga tokmányod és egy olcsó vasas barátod, Vele készíttesd el a gyűrűs rátétet -ez lesz a legolcsóbb és talán a legjobb is.
Kosaras Gyuri rétegelt lemezből csinálta a tokmánygyűrűt a nyom nélküli megfogás érdekében. Ez jó megoldás, de egy kicsit macerás...
üdv:fakéz

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.08.09. 21:50 

Tisztelt Fakéz!

Köszönöm a hozzászólásod! Három pofás fémeszterga tokmányom van és azt már próbáltam is átalakíttatni. Most nem jut eszembe, hogy melyik fórumtárs mutatta be fényképesen lépésről, lépésre a folyamatot, de a lényeg: kinyomtattam, elvittem a vasas szakinak aki vagy nem értette, vagy csak nem akarta érteni a dolgot. Így a tokmány átalakítás sajnos ugrott. :(

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2014.08.09. 23:21 

kép: 47
kép: 47
Neked  tetszik: 3 ,
Akiknek tetszik: 14 ,
Üdv mindenkinek!
Sokféle jó megoldást találtam. A legegyszerűbb: http://www.maxibolt.hu/gepszerszam/bern ... letek/4236
Az ára elfogadható, bár nem vettem még ilyet se...
A másik megoldás az orosz recéspofájú tokmány: használok 80-ast és 125-öst, tökéletesen beváltak.
A harmadik: a saját ötletem, magam alakítottam át 100-as tokmányt körmösre, nem nagy dolog. Azóta lesegetem ugyan az interneten a gyűrűs tokmányok árait, meg az unimax szállítási határidőit, de venni nemigen fogok egyhamar... (bár van fémesztergám is, enélkül nem megy, mert felszabályozni azért kell. A pontosság itt is fontos, és a körmöket is meg kell csinálni. A fémipari tokmányhoz hátlap is kell, ami egyszerűen is megoldható).
Holnap lefotózom a két utóbbi megoldást, hátha érdekel valakit.
Még lennének mutatnivalóim, de ez se fér 5 képbe.
Üdv.: bardi

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 139 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]