Amatőr Faesztergálás Portál.

Magyar amatőr faesztergályos klub - fóruma!
Pontos idő: 2020.07.08. 01:46

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]

Keresés

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: A csiszolás porral jár
HozzászólásElküldve: 2020.02.13. 10:38 
Adminisztrátor

kép: 686
Neked  tetszik: 643 ,
Akiknek tetszik: 680 ,
Sziasztok!

Mivel látom, hogy többeket is foglakoztat az ami jelenleg engem is foglalkoztat, így indítok egy új fórumot, hogy a témát alaposan ki lehessen beszélni.

Ugye a keményfa csiszolat pora az sajnos tüdő daganatos betegséget okoz (rákot). A fő oka, hogy nem tud a tüdőből távozni.
Én egyrészt készítettem egy levegő tisztító berendezést, mely egy egyszerű doboz, melyben van két ventillátor ami keresztül szívja a levegőt a szűrő betéteken és a szálló port megköti a szűrőbetéten.
7005 7006 7007 7008

A másik probléma a forgács és a csiszoló por elszívása, melyen jelenleg dolgozom, hogyan nézzen ki.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólás témája: Re: A csiszolás porral jár
HozzászólásElküldve: 2020.02.13. 13:00 

kép: 77
Neked  tetszik: 13 ,
Akiknek tetszik: 15 ,
Jó a téma. Én kicsit komolyabban pár hónapja foglalkozok fával, de már most érzem, hogy komolyabb hangsúlyt kell fektetni porelszívásra, mert azon túl hogy az egész műhelyben áll a por, gyakorlatilag az ünnepek előtti nagyobb számú esztergált darabok csiszolása után egy-egy reggel határozottan éreztem a légútjaimon, hogy megterhelő volt a sok fapor.
Most ahol tehetem használok valami elszívót, de a legnagyobb problémát szerintem az elszívó rendszer(csőhálózat) kialakítása okozza. Mert ha az nincs, akkor az ember hajlamos elhagyni az elszívást (ennyiért nem kapcsolom be a porszívót, nem húzom a géphez, átesek a csöveken).
Jelenleg nálam a körfűrész és az esztergáláskori csiszolás a legdurvább. Mindkettőnél próbálkozok már elszívással, több-kevesebb sikerrel. Sajnos a körfűrészem nincs felkészítve elszívásra, vagy ha valaha volt is, már most nem alkalmas. Az alsó elszívás nem működik megfelelően.

A szálló por megkötése nem tudom mennyire indokolt abban az esetben ha sikerül megfelelően elszívni a por keletkezési helyén.

Mik eddig a tapasztalataid a rendszereddel? Működik? Nem tudom ha felrak az ember egy ilyet az egyik sarokba, akkor a műhely másik pontján milyen hatásfokkal működik. Milyen gyorsan forgatja a levegőt(port). Nincs tapasztalatom ezen a területen. A légtechnika teljesen homály (persze adott méretekre, légköbméterre kell gondolom az elszívás paramétereit meghatározni).

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.02.13. 18:21 

kép: 43
Neked  tetszik: 18 ,
Akiknek tetszik: 6 ,
Szia István!

Az elszívás fontos dolog,de azelőtt megoldottam egy porszívóval,(mindig odatettem ahol dolgoztam) .Két-három évembe került míg kialakítottam a jelenlegi rendszerem,és még nincs kész.Szükséges a eszterga mögé (5m gégecső),a fűrészgép-hez alulra egy dobozt kel készítenem és akkor talán az is elfogadható lesz.
Így mikor csiszolok az esztergánál akkor maszkot használok.
http://safetyproducts.hu/img/53317/0702 ... 1566800779
Akkor vettem ilyet mikor még semmi elszívásom nem volt.Hasznos és egy szűrővel sokáig elvagyok.
Most majd ilyet szeretnék,de akkumulátor-os kivitelben.
http://safetyproducts.hu/img/53317/P516 ... 1549461883
Szálló por mindig lesz bármilyen rendszert készítünk, tehát nagyon jó mit Pozsi készített.

Pisti

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.02.13. 18:36 

Neked  tetszik: 18 ,
Akiknek tetszik: 6 ,
Erre gondoltam.
https://drechslershop.de/media/images/j ... _8_3-2.jpg
Védi a fejed,a tüdőd,és friss levegőt ventilál-be így nem párásodik.

Pisti

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 09:47 

Igen, a porszívót én is használom már és mint egy képednél írtam vettem külön elszívót is. Szóval eszközök már vannak, csak még macerás kicsit a használatuk.
A maszkokat néztem, de egy komolyabb (amit külföldi youtuberek haználnak) kb. 60-70 ezer forinttól indul és ahhoz még nincs friss levegős rendszer, csak a maszk.
Egyébként 3M maszkom nekem is van cserélhető szűrős, de a problémám, hogy ha már száll a por, akkor utána az nem tűnik el 10 perc alatt, szóval utána is maszkban kellene lenni elég sokáig, az pedig eléggé nyűgös. Nekem ha maszk mellé védőszemüveget veszek, az mindig bepárásodik. Az arcvédős plexi maszk alá pedig nem fér be a 3M maszk, maximum a kis szövet porvédők.

Most két este sikerült esztergálnom és a porszívós megoldás elég jól működik. Csak egy konzol kellene (pl. mint egy rugós-karos lámpáé), ami elbírná a gégecsövet és a megfelelő pozícióba tudom állítani. Szinte nulla por van így csiszoláskor (már amit látok). Már gondolkoztam, hogy esetleg a késtartóra rögzítem ideiglenesen a csövet, csak az kicsit útban van a kezemnek. A cél az lenne, hogy hátulról tudjam odavezetni a csövet és két kézzel lehessen csiszolni. Valószínűleg majd hegesztenem kell még fel pár idomot ehhez a gépvázra.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 12:36 

Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 23 ,
Érdekes, eddig úgy hallottam, aki esztergál, az kevesebbet csiszol, mint aki csak kapar.
Mivel én kapirgálok, csiszolok is tisztességesen, por is van bőven. Sajnos ha maszkot veszek, párásodik a szemüveg, teljes arcot befedő, ventillációs maszkra sosem fog telni. Ha tudnám, megoldanám ügyesen (esetleg egy ipari)porszívóval, de sajna aggregátorról van áramom, véges a terhelhetősége. Így is elég drága hobbi egy-egy tál elkészítése, vennék még egy aggregátort a porszívónak ? Marad a por.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 13:11 

Most az jutott eszembe, főleg Kezdő hozzászólásából, hogy nagyon budget megoldásként esetleg a természetes huzat kialakítása valamennyit segíthet. Persze ha bírja az illető a huzatot... :P
Én ha nyitva hagyom az ajtót, akkor van huzat, mert a tető nincs még körben beszegve és a falak sem "zárnak" jól még. :D
(Igaz általában ez úgy működik, hogy ha nyitva az ajtó és pl. sepregetek, akkor az összes por a műhelybe száll befelé kintről.)

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 19:19 
Adminisztrátor

Lehet, hogy én túlóvatos vagyok és átestem a ló másik oldalára a portalanítással.
Az elszívót én kiraktam műhelyen kívülre, mert a felső szűrőzsákból is tisztességes por jön ki.
Nem beszélve arról, hogy így nincs akkora zaj a műhelyben és nem foglalja a helyet sem az elszívó.
7026
Készítettem alumínium lemezből egy tölcsért, amit a csiszoló por elszívásához gondoltam használni. A forgácsra marad a seprű és lapát.
70247025

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 20:03 

Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 23 ,
Hát, Pozsi, szerintem portalanítás ügyben nincs "a lónak másik oldala". Aki elszívó tölcsért tud használni, azzal megosztom, hogy mivel két irányba forgatva csiszolok, úgy látom, hogy alul és felül vágja ki a port. Nagy átmérőknél ez már elég nagy tölcsért igényel. Egyébként miért csak a keményfa porral van baj ?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2020.02.14. 20:29 
Adminisztrátor

kezdő írta:
Egyébként miért csak a keményfa porral van baj ?

Mert csak ez okoz rákot és a tüdő rák átlagos lefolyása 1-2 év, mely sajnos általában halállal végződik.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2020.06.13. 07:55 

Neked  tetszik: 1 ,
Akiknek tetszik: 5 ,
Pozsi! Nagyon tetszik a rendszered!

Nálunk a tüdőprobléma családi hagyomány, így én meglehetősen kifejlett porparával rendelkezem :) Nézegettem a kész rendszereket, de a komolyabb elszívók milliós tételt jelentenek, ami egy napi szinten poroló, de hobbi famunkásnak jelentős kiadás. Viszont találtam egy nekem újdonságnak számító, árban ehhez képest jelentősen alacsonyabb rendszert ami gyakorlatilag 100%os biztonságot nyújt, az izolációs azaz külsőlevegős rendszerek. Na lehet ez már túlzás, de elgondolkodtató. Akinek esetleg újdonság leírom hogy miből áll: kompresszor, levegőszűrő egység, tömlő, övegység, légzőcső és teljes maszk vagy kámzsa. Szóval a műhelyen kívülről adja szűrőn keresztül a maszkba a levegőt, így gyakorlatilag mindegy mennyi szállópor van a levegőben. Ára kb 300-350.000 ft, szóval húzós, de az egészséghez képest csekély kiadás... Mi a véleményetek?

Csaba

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]