Amatőr Faesztergálás Portál.

Magyar amatőr faesztergályos klub - fóruma!
Pontos idő: 2019.10.18. 06:39

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]

Keresés

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 98 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Szárítási eljárások.
HozzászólásElküldve: 2018.12.09. 12:27 

kép: 23
Neked  tetszik: 16 ,
Akiknek tetszik: 17 ,
https://kepkuldes.com/image/JzKju
https://kepkuldes.com/image/Jz3Uj
https://kepkuldes.com/image/JzZ77
Tegnap kicsit elmókoltam egy almafa gyökérrel, egyik kolegámtól kaptam.
Azt mondta tavasszal lett kivágva - ahhoz képest elég vizesnek érződik.
Most hogy pár kisebb darabot levágtam róla, ezeket ha a fűtött pincébe csak úgy papírzacsi nélkül leviszem, szétrepedeznek?
A nagy darabot még daraboljam (gondolom kisebb darabokban jobban szárad) vagy hagyjam egybe és tavasszal vágjam fel?
Hosszába vagy keresztbe érdemes? esetleg 4 hasábot próbáljak belőle kivágni?

(a képfeltöltés az [img] kódokkal nem sikerül, lenne arra valami megoldás? 600x800-ra mindig visszaredukálom, az sztem belefér a fórumba)

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2018.12.11. 16:04 

Neked  tetszik: 0 ,
Akiknek tetszik: 21 ,
A gyökérrel eddig annyi a tapasztalatom, hogy NAGYON problémás. Ha sikerült belőle ki kínlódni valamit, akkor az tud bizony szép lenni, de odáig eljutni repedezés, vetemedés nélkül.........szerencse kérdése. Ezt igazolandó. a legelső darab amit életemben gépre raktam egy - nem tudom milyen - gyökér volt, de többszöri vetemedés után, végtermékként olyan színezettel, mintázattal kápráztatott el, ami a témához láncolt. A fűtött pince... ? Hát, én eddig csak azt tanultam, hogy a fának ( repedezés-ügyileg) sok minden használ, csak épp' a hirtelen, vagy gyors száradás nem.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2018.12.16. 01:17 

kép: 476
Neked  tetszik: 80 ,
Akiknek tetszik: 503 ,
Vénkecske: Kaptam felszámolt almáskertből törzs darabokat a nyár elején. Spéci bütüvédő festékkel lekentem, s a garázsban tartottam mostanáig. Eredmény ripityára repedt, alig lehet valamit kimenteni belőle. Éppen tegnap meg ma foglalkoztam vele. Szóval az alma nagyon repedős. A gyökér meg összevissza repedős lesz. Gondolom. Ne számíts csodára. Megpróbálhatod a még nem repedt nedveset minél vékonyabb fallal (egyenletes falvastagság) kiesztergálni. Aztán majd deformálódik és az lesz benne az érdekes.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2018.12.18. 15:41 

kép: 277
kép: 277
Neked  tetszik: 5 ,
Akiknek tetszik: 52 ,
Szia Mikapu3!

Sok alkalommal olvastam már száritási próbálkozásokról, kisérletekről, de egy több ezeréves módszerről még nem.
Nátron sóban /NaHCO3/ a mumiákat áztatták, hogy teljesen kiszáradjanak.
A szódabikarbóna megérne egy próbálkozást.
Ára 1 kg kb 500 Ft.
Üdv: bencezug

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2018.12.19. 00:11 

Neked  tetszik: 80 ,
Akiknek tetszik: 503 ,
Bencezug: Mikrosütő, alkohol, szódabikarbóna, stb: mindnek lehet előnye és hátránya: a lényeg: a víznek távoznia kell a fából. Közben pedig zsugorodik a fa. Ha a víz nem a teljes keresztmetszeten egyenletesen távozik, meg pláne nem kíméletes lassan, akkor a fa (ha erre a faja hajlamos) repedni fog.
Már rájöttem a tuti megoldásra: hagyjuk a fát, hogy tegye a dolgát, s repedjen ha akar. Utána kiválogatjuk, azt a néhány darabot, melyek valamely csoda folytán ezt mégsem tették, a többiből pedig jó meleg lehet télen. (Kevésbé kalandvágyók még elmehetnek a fatelepre műszárítottat venni pénzért, vagy nedvesből nagyolhatnak tálnak valót, stb. ... )

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.02.27. 15:37 

kép: 34
Neked  tetszik: 2 ,
Akiknek tetszik: 12 ,
Sziasztok, új vagyok itt,
faesztergám is csak 3 hónapja van.
( azért "vasesztergán" már dolgoztam, hobbiból, pontosabban kényszerből néhány órányit)

Faanyaggal kapcsolatban tapasztalatom semmi,
de ami van, leírom, hátha valaki "tudományos" magyarázatot ad rá: - vagy egyszerűbb gyorsabb faszárítási módszert:

Legszárazabb faanyagom 3 hónappal ezelőtt egy 1 hónapja kivágott "ecetfa" volt. Nem tudom a pontos nevét.
Persze azonnal neki álltam és készítettem 3 db fatörzs-lámpát karácsonyi ajándéknak.
6741
Természetesen felület kezelő anyagom se volt, de gondoltam valami olajféle csak kellene hogy később ne repedjen. Befújtam hát a fatörzs mindkét esztergált végét (4 nap egymás után) WD40-el, mivel csak ez volt. Pár másodperc alatt beitta.
Utána, mivel büdös volt, vettem szilikonos illatos műszerfal ápolót és azzal fújkáltam.
Azóta sem repednek! És illatosak...

Volt egy negyedik lámpa is ugyanebből a fából, ahhoz már megérkezett a karnauba viasz. (Valahol annak idején azt olvastam hogy ez a tuti.) Szorgalmasan kenegettem karácsonyig. Hiába. 2 hét után úgy felrepedt a fatörzs hogy az esztergált mélyedésben álló elvágott borosüveg búrát is szétrepesztette.

MÁS:
Most január közepén egy fakivágásból ( a tavasszal vattát eregető fajta) megmentettem megint egy kis anyagot.
Nagyon vizes volt.
Az itt olvasottak alapján méretre vágtam és be a mikróba. Kb. 20 percig főhetett, mindkét végén nyomta kifelé a vizet. Legalább 1 deci kijött belőle. Gondoltam, amig jön a víz, addig hagyom bent.
Másnap megmunkáltam, gyakorlatilag készre.
Mivel ez is asztali lámpa, és fent mindkettő ágába E14-es foglalat van, azokat fenékfúróval kifúrtam, plussz, a villany drótnak is egy-egy 6mm-es furatot, de alul nem értek ki.
Ezekbe, mivel tiszta szesz nem volt észter 400 higítót öntöttem. Ez volt, maradék. Itta. 3 napon keresztül minden nap után töltöttem. Összesen kb. 3 decit megivott a farönk. Aztán 3 hétre felkerült a padlásra mert irtó büdös lett.
Azóta már kiment belőle a szaga, elkészült a lámpa, nem reped.
A vastag kérge azonban olyan puha mintha abált szalonna bőre lenne.
A fája is puhább mint az ecetfa-lámpáké, bár lehet hogy eleve ilyen?
6742

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.02.27. 18:38 

A száradás során történő balesetek elkerülésére nekem az vált be, hogy próbálok alkalmazkodni a fához. Kb. Szeptember környékén elkezdem nagyolni a tervezett tárgyakat, megfelelő kezelés után "raktározom". Március körül kezdem méregetni a súlyveszteséget, és a szárazakat feldolgozni. Most is vár vagy 20-25 darab, határozottan oválisak, viszont nincs repedés. Eleinte én is úgy gondoltam, úgy van ez hogy "gyere cipó, hamm.... bekaplak !"

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.03.09. 22:48 

Utána néztem: Bálványfa nő itt az Avason, csak mindenki Ecetfának hívja.
wikipédia: https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1lv%C3%A1nyfa

Na szóval Bálványfa az, amit leginkább használok a fenyő után,
asztali lámpákhoz, mécsestartókhoz.
Jól esztergálható és gyorsan szárítható.

Nem reped a mikróban !

Sőt, ha sokáig van bent, a melegtől még a kérgét is leveti, magától, így ezzel sem kell bajlódni.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.03.10. 09:48 
Adminisztrátor

kép: 675
kép: 675
Neked  tetszik: 632 ,
Akiknek tetszik: 640 ,
A kéreg levetés nem mindig célravezető, hisz van amikor a készítendő tárgy jellemzője pl. karéjtál.
Illetve tapasztalatom, hogy sokan úgy keresnek valamit, hogy rajta legyen a kérge.
A probléma megoldódik akkor amikor több fája van az embernek, mint amit fel tud dolgozni.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.03.25. 18:41 

Akiknek tetszik: 7 ,
Sziasztok!

Kaptam egy rakás gyönyörű dió rönköt, sajnos friss vágás. De annyira, hogy egy darabot felraktam pörgetni és fröcsögött a víz belőle. Sajnos az illető aki adta túl kicsi kuglikra vágta, így nem tudom szárítani, mert be fog repedni. Arra gondoltam, hogy SOS nekiugrok és kinagyolom belőle amit tudok. De aztán hogyan tovább? Kb 2,5-3 cm vastagra nagyolok (amiket eddig csináltam) Most visszapakoltam őket forgács közé és papírzsákban elraktam pihenni. Nem kentem le semmivel. Szerintetek jó ez így? Nagyon nem szeretném ha a sok cseresznye, barack és dió kinagyolt tálam elrepedne. Előre is köszi a válaszokat! Türelem és idő van. :D :D

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.03.26. 13:13 

Az a tapasztalatom, hogy a kinagyolt tálak is megrepednek, ha benne maradt a fa közepe ( ciki, de nem tudom a nevét ). A kereszt irányú feldolgozásnál is vetemednek az említett fajták, nekem mintha a dió torzult volna a leginkább. A forgácsos papírcsomagolásnak jónak kell lennie. Megfelelően lassú száradásnál, 4-6 hónap után kezdem méregetni a súlyukat. Az írt fajták közül a cseresznyét és a barackot találtam a "jóindulatúaknak", a száraz dióban nem leltem sok örömöt. De hát ízlések és pofonok.....

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2019.04.01. 12:52 

Neked  tetszik: 16 ,
Akiknek tetszik: 17 ,
Nem tudom jót tettem-e ezzel a frissen vágott tölgy rönkkel, de reménykedem.
Tegnapelőtt a szomszéd utcában egy hatalmas (törzse > 1m) egészséges tölgyfát vágtak ki azzal az ürüggyel, hogy sok volt rajta a fagyöngy.... (Mellesleg sportcentrum épül a helyére. No comment).
Ebből kunyeráltam egy szép egyenes 35 centis rönköt, amit ma 3 felé daraboltam.
A kérge egyiknek kezdett lejönni - kérdés hogy érdemes-e lefaragnom az összesről, vagy várjam meg míg elkezd száradni?
A lapjait lekentem faragasztóval, türelmesen várom az eredményt a pincében száradva.
Elhoztam egy 25 cm átmérőjű > 1m darabot is. Azt is felvágjam 2-3 felé, vagy hagyjam egyenlőre a végeit lezárva egyben?6781

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.04.02. 16:17 

kép: 94
kép: 94
Akiknek tetszik: 271 ,
Szia,

én javasolnám a kuglikat keresztben még félbevágni átmérő mentén. Máskülönben szét fog repedni a palást mentén. A félbevágással fe3szültségmentesíted. A kéreggel kapcsolatban hallottam pro és kontrát egyaránt.
Én le szoktam szedni.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.04.04. 11:21 

Most hogy eltelt egy hónap, az előző bejegyzésemre visszatérek:
Továbbra sem reped frissen vágott, szárazra megmikrózott bálványfa (ecetfa - ahogy itt mondják)
3 db-al kísérleteztem, mindhárom repedésmentes.

Idézet:
"MécsesMűhely"]Utána néztem: Bálványfa nő itt az Avason, csak mindenki Ecetfának hívja.
wikipédia: https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A1lv%C3%A1nyfa

Na szóval Bálványfa az, amit leginkább használok a fenyő után,
asztali lámpákhoz, mécsestartókhoz.
Jól esztergálható és gyorsan szárítható.

Nem reped a mikróban !

Sőt, ha sokáig van bent, a melegtől még a kérgét is leveti, magától, így ezzel sem kell bajlódni.

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Pozsi 2019.04.04. 20:24-kor.
Hibás idézés

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.04.24. 22:49 

Ez is sikeres megoldásnak tűnik:
4 héttel ezelőtt:
A frissen vágott és azonnal kiüregelt fatörzs ( 15 cm átmérő, kb. 15 cm magasság, kéreg rajta van); benne 85mm-es furat majdnem a talpáig; Forró víz és fűrészpor keveréke fojt belőle üregeléskor! Gőzölgött! (videón is láthatod, töltöttem fel róla)

Belsejébe forró levegő fújóval /festékégetőnek árulják/ gyertya viaszt olvasztottam- csepegtettem - forrósítottam, sistergett benne veszettül, és be is ivódott. Felfordítva a talpára is ugyanígy ráolvasztottam - pontosabban - bele olvasztottam.
Csak a kérge maradt kezeletlenül.
4 hét elteltével nem reped, nem vetemedik, a borosüveg ugyanolyan passzetosan bele megy mint amikor frissen fúrtam.
Sokat vesztett a súlyából. Eresz alatt szárad. Nemsokára véglegesen feldolgozom. Ha eddig nem reped és nem vetemedett, talán már ezután sem fog.
Ha mégis, vissza térek ide és ide írom.
Ha nem, akkor fotót fogok feltölteni a kész mécsestartóról.

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára MécsesMűhely 2019.04.24. 23:04-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.04.24. 22:59 

Ez is sikeres megoldásnak tűnik - szintén 4 hét távlatából:
( grillezés utáni zsíros mosogatáskor jött az ötlet - ahogy a zsíroldó mosogatószer oldhatóvá tette a zsírokat a vízben)

A legolcsóbb motorolajból ( 1.000.- Ft/liter) 1 dl-nyit kitöltöttem egy műanyag pohárba,
bele 3 nyomás zsíroldó mosogatószer,
összekeverve, fehéres "trutyi" lett belőle.
A már méretre vágott farönk egyikét (végeit) bekentem vele.
A keverék fél perc alatt beszívódott a vizes fába!
Semmi olaj nem maradt a felületen, annyira beszívódott.
Azóta sem reped a vágott vége.
A többi kezeletlen farönk sajnos erősen kezd repedezni.
Hétvégén neki megyek esztergával, hogy mi van a belsejében, meddig ment bele az olaj és milyen nyomokat hagyott,
használható-e a fa, és vizuálisan nem okoz-e kárt a mosogatószeres olaj-keverék.
Majd hétvégén töltök fel fotót.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.04.28. 08:32 

Nem tudtam újra szerkeszteni emiatt itt foglalom össze:

4 héttel ezelőtt:
A frissen vágott és azonnal kiüregelt fatörzs ( 15 cm átmérő, kb. 15 cm magasság, kéreg rajta van); benne 85mm-es furat majdnem a talpáig; Forró víz és fűrészpor keveréke fojt belőle üregeléskor!

Belsejébe forró levegő fújóval /festékégetőnek árulják/ gyertya viaszt olvasztottam- csepegtettem - forrósítottam, sistergett benne veszettül, és be is ivódott. Felfordítva a talpára is ugyanígy ráolvasztottam - pontosabban - bele olvasztottam.
Csak a kérge maradt kezeletlenül.
4 hét elteltével nem reped, nem vetemedik, a borosüveg ugyanolyan passzetosan bele megy mint amikor frissen fúrtam.
A fotón/videón az apró sötétebb foltok a kiüregelt fa belső oldalán a forólevegő fújótól és a forró viasztól keletkeztek.

FRISS INFO:
Félig készre munkáltam a belőle készülő lyukasfatörzslámpát.
Repedés sehol sincs.
A viaszos belső rész 4-5 mm vastagságban száraz.
A kéreg viszonylag száraz.
Viszont közötte a fa még mindig nagyon nedves.
Mindegy, ennyi lyuk után bőven lesz felülete száradásra.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

HozzászólásElküldve: 2019.07.16. 10:36 

KÉRDÉS: mit tegyek?

Februárban kivágott jegenyefa rönkjeim azóta száradnak eresz alatt, árnyékban,
egymásra fektetve, a rönksorok között-alatt deszka darabok vannak távtartónak/ szellőzés biztosítására.
Vizet nem kapnak. Eső nem csapja őket.
Most viszont, július elején, jónéhány rönk kihajtott, 20-30 cm-es hajtásokkal, 5-6 levéllel.

Kérdés:
hagyjam rajtuk a hajtásokat? ( esetleg gyorsabban kiszívják a fából a maradék vizet?)
vagy vágjam le a hajtásokat?
Tapasztalt már ilyet valaki?

Előre is köszönöm ha valakinek van ezzel kapcsolatban tapasztalata, ötlete.

Vissza a tetejére
 Profil Személyes album  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 98 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5

Időzóna: UTC + 2 óra [ nyi ]